YDS

YDS, her yıl ÖSYM tarafından düzenlenen merkezi bir yabancı dil sınavıdır. YDS puanı; dil tazminatı almak isteyenler, kamu personeli sınavlarına başvurular, lisansüstü akademik eğitim için üniversiteler, kamu kurum ve kuruluşları tarafından talep edilir.

YDS isteyen kurum ve kuruluşlar;

  • Kamu kurumlarında çalışan kişiler
  • Kamu kurumlarında çalışan ve dil tazminatı almak isteyenler
  • Yüksek lisans ve doktora adayları
  • Doçentlik sınavına başvurmak isteyenler
  • KPSS-A sınavına girenler.

YDS’de yabancı dil bilgisi seviyesi gramer, sözcük bilgisi, okuma, anlama ile seçmeli test yöntemi aracılığıyla belirlenir. Tek oturumdan oluşan YDS, yılda 3 kez yapılır. Bu sınavlardan ilki İlkbahar YDS (YDS/1), ikincisi Sonbahar YDS (YDS/2’dir. Yılın son sınavı ise kış aylarında uygulanan KIŞ YDS (YDS/3)’dir.

YDS’de Kaç Soru Sorulur? Sınav Süresi Ne Kadardır?

80 sorudan oluşan YDS’de ise süre 180 dakikadır. YDS, 10:15’te başlayıp, 13.15’te son bulur. E-YDS’de ise sınav süresi aynıyken, sınav 13:45’te başlayıp, 16:45’te son bulur.

YDS Hangi Dillerde Yapılmaktadır?

YDS ilkbahar döneminde Arapça, Almanca, Farsça, İngilizce, İspanyolca gibi çeşitli dillerde uygulanır. YDS güz döneminde ise Arapça, Fransızca, İngilizce, Almanca ve Rusça dillerinde adaylara uygulanır.

YDS’nin İçeriği Nedir?

YDS, 11 bölümden oluşan bir sınavdır. Kelime bilgisi, gramer, cloze test, cümle tamamlama, İngilizce – Türkçe çeviri, Türkçe İngilizce çeviri, paragraf tamamlama, anlam bütünlüğünü bozan cümle, karşılıklı konuşmalar, yakın anlamlı cümleler, okuma parçaları sınavda çıkan bölümlerdir.

YDS Konuları Nelerdir?

Kelime – Phrasal Verb – 6 soru

Tense – Preposition – Dilbilgisi Testleri– 10 soru

Cloze test – 10 soru

Cümle tamamlama – 10 soru

Çeviri –6 soru

Paragraf – 20 soru

Diyalog tamamlama – 5 soru

Yakın anlamlı cümle – 4 soru

Paragraf tamamlama – 4 soru

Anlam bütünlüğünü bozan cümle – 5 soru

YDS’de Geçerli Puanlar Nelerdir?

YDS’de sınava giren adaylar 100 tam puan üzerinden test edilir.

  • 90 – 100 arasında yer alan puanlar A seviyesi
  • 80 – 89 arasındaki puanlar ise B seviyesi
  • 70 – 79 arasındaki puanlar ise C seviyesi
  • 60 – 69 arasındaki puan alımı D seviyesi
  • 50 –59 arasındaki puan E olarak değerlendirilmektedir.

Elektronik Yabancı Dil Sınavı (E-YDS) Nedir?

Elektronik yabancı dil sınavı, bilgisayar ortamında uygulanan dil sınavıdır. YDS sınavında uygulanan tüm haklar E-YDS için de geçerlidir. Elektronik Yabancı Dil Sınavı, her ay İstanbul, Ankara ve İzmir’de ÖSYM sınav merkezinde daha önceden belirlenmiş adaylara uygulanır.

English Pro’da YDS Eğitimi

Herkesin dil altyapısı farklıdır. YDS’ye hazırlanan adayların seviyeleri ve ne kadar sürede hazırlanabileceği farklılık gösterir. YDS’ye hazırlanmak isteyen adayların en az B1-B2 seviyesinde olması gerekir. Alanında uzman öğretmenlerimizle her öğrencimize özel YDS eğitimi veriyoruz. Sürece en doğru ve en hızlı şekilde hazırlanmasını sağlıyor, hedeflediği puanı kazanabilmesi için çaba gösteriyoruz.

Hedeflerinizin önünde YDS engel olarak karşınıza mı çıkıyor? Uzman eğitmenlerimiz tarafından verilen YDS eğitimleri ile sizi başarıya ulaştırıyoruz. YDS sistemine uyumlu ders içerikleri ve kaynaklar, ücretsiz deneme sınavları, konu tarama testleri, yoğun kelime pratikleri ile sizleri YDS sınavında hedeflediğiniz puanı almanıza yardımcı oluyoruz.

Sıkça Sorulan Sorular

Uzman eğitmenlerimiz ile her düzey için İngilizce eğitimi sunuyoruz. Starter kuruna ihtiyaç duyan öğrencilerimize eğitim koordinatörümüz tarafından kişiye özel eğitim planı uygulanarak bire bir özel ders imkânı da sunulur.

Eğitim programlarına kaydolmak için web sayfamızda bulunan Kayıt Formu’nu doldurabilirsiniz. Daha sonra ekibimizden arkadaşlarımız tarafınıza ulaşım sağlayarak eğitim programlarımız hakkında detaylı bilgilendirme yapacaktır. Karar verdiğiniz takdirde English PRO şubemize gelerek veya online olarak %10 indirim fırsatı ile dil öğrenmeye başlayabilirsiniz.

1+1, 3+1 ve 5+1 olmak üzere farklı eğitim programlarımız bulunuyor. Eğitim programlarımıza bağlı olarak ders saati farklılık gösterebilir. Aynı zamanda bu eğitim programlarımız ile ekstra İngilizce özel ders alabileceğiniz gibi konuşma kulüplerine de katılım sağlayabilirsiniz.

English Pro olarak Genel İngilizce Eğitimi sınıflarımız maksimum 12 kişiden oluşur. Bu sayede eğitmenlerimiz, her bir öğrenci ile özel olarak ilgilenebilir. İş İngilizcesi kursları, özel nitelikli sınıflardan oluşur. Özel kurs seçeneği ise eğitmenlerin bire bir ilgilendiği eğitim programımızdır. İngilizceyi etkin bir şekilde öğrenmeniz sağlanır.

English Pro Genel İngilizce Eğitimi; A1, A2, B1, B2, C1, C2 olmak üzere 6 kurluk programdan oluşur. Her kurda, ELP (Avrupa Dil Portfolyosu) kriterleri doğrultusunda öğrencilerin okuma, yazma, dinleme ve konuşma gibi iletişim becerileri geliştirilir.

Bizimle İletişime Geçin

Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
Fill out this field
Fill out this field

Sizinle İletişime Geçelim